We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.
/
  • Compact Disc (CD) + Digital Album

    Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
    Contemprary Classic Series

    Robert Kusiolek Qui Pro Quo
    Robert Kusiołek: accordion, bandoneon
    Elena Czekanowa: piano, sound effects
    Paweł Postaremczak: tenor and soprano saxophones
    Grzegorz Nowara: bass and contrabass tubas

    1. Act I 5:10
    2. Act II 3:08
    3. Act III 4:28
    4. Act IV 5:03
    5. Act V 6:36
    6. Act VI 4:04
    7. Act VII 2:57
    8. Act VIII 9:06
    9. Act IX 4:27

    Recorded 2014 Hannover / Germany
    Mixed and mastered by Robert Kusiolek
    Cover art and design by Elena Czekanowa

    Total Time: 44:59

    multikulti.com:
    Najnowszy projekt Roberta Kusiołka 'Qui Pro Quo' z pewnością zaskoczy zarówno wyrafinowanych słuchaczy współczesnej muzyki awangardowej jak i zwolenników ’mocnych doznań‘. Po raz pierwszy usłyszymy Roberta Kusiołka grającego wymiennie na bandoneonie i akordeonie.

    Akordeon nie kojarzy się z jazzem, raczej z polką, francuskim Musette i różnymi gatunkami muzyki tradycyjnej. Okazuje się on jednak zaskakująco elastycznym instrumentem, pasującym zarówno do tanecznego swingu, jak i do surowego bebopu ale też do muzyki awangardowej. Wystarczy wspomnieć takich muzyków jak Andrea Parkins, Guy Klucevsek, Lars Hollmer czy Will Holshouser.

    Robert Kusiołek pojawi się tutaj w otoczeniu znakomitych muzyków: Eleny Czekanowej (fortepian, efekty dźwiękowe), Pawła Postaremczaka (saksofon sopranowy i tenorowy) oraz Grzegorza Nowary (tuba basowa i kontrabasowa).

    Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań współczesnej muzyki klasycznej tworzą subtelną, a zarazem niezwykle precyzyjną i wirtuozowską opowieść muzyczną.

    Robert Kusiołek – akordeonista, bandoneonista, kompozytor i improwizator. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Od 2007 roku studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover Solistenklasse u prof. Elsbeth Moser. Stypendysta Programu Polskiego MŁODA POLSKA – 2006 oraz Niemieckiego DAAD – 2007. Robert Kusiołek od wielu lat poświęca się muzyce improwizowanej. Owocem jego twórczych poszukiwań jest wydana płyta „NUNTIUM” (MULTIKULTI PROJECT - 2011). Posługując się własnym, indywidualnym językiem muzycznym udało mu się przerzucić most pomiędzy tradycją i nowoczesnością, dwoma nurtami, które jego zdaniem nie są w opozycji wobec siebie. Koncertuje i nagrywa m.in. wraz z Januszem Stefańskim, Perrym Robinsonem, Antonem Sjarovem, Ksawerym Wójcińskim, Klausem Kugelem i Christianem Ramondem.

    Elena Czekanowa - urodzona w Rosji, pierwsze lekcje fortepianu pobierała już w szóstym roku życia. W roku 2000 ukończyła Michail Oginsky’s Music College (wydział dyrygentury chóralnej) i otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Od 2002 do 2007 roku była stypendystką Ministerstwa Edukacji Narodowej, ukończyłą Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej i Opery. Już podczas studiów współpracowała z kilkoma polskimi orkiestrami symfonicznymi. Brała udział w kursach mistrzowskich u Johna Elliota Cobbsa (USA), Jose Marii Rodilla Tortajada (Hiszpania), Achima Holuba (Wielka Brytania) jak też w 4. Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego . W 2007 roku została zaproszona jako dyrygent przez an_Arche NewMusicEnsemble. W tym samym czasie rozpoczęłą współpracę z prof. Eiji Oue w Hanowerze a od 2010 roku jest stałą współpracowniczką Norrköping Symphony Orchestra (Szwecja), Stuttgart Philharmoniker (Niemcy), Toscanini Symphony Orchestra (Włochy) and Niederösterreiche Tonkünstlerorchester (Austria). Na początku 2011 roku założyła i od tego czasu jako dyrektor muzyczny prowadzi Mme von Meck Symphony Orchestra (MMSO) w Hanowerze..

    Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Wacławem Zimpelem, Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency, kompozytor muzyki teatralnej.
    Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy". Współtwórca - wraz z Wacławem Zimpelem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą - kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem, Raphaelem Rogińskim i Hamidem Drakiem.

    Grzegorz Nowara - ukończył Liceum Muzyczne w Bytomiu w klasie prof. Pawła Waloszczyka. Studia muzyczne ukończył w Hochschule für Musik und Theater Hannover (Niemcy) w klasie tuby prof. Jensa Björna Larsena. Jako solista koncertował wraz z European Youth Wind Orchestra.


    WYBRANE RECENZJE/REVIEWS

    IKS - Luty 2015
    To już trzecia (i chyba najciekawsza) płyta w katalogu poznańskiego Multikulti, sygnowana nazwiskiem Roberta Kusiołka. Ten oryginalny akordeonista (grający tu też na bandoneonie), absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, od kilku lat grający głównie w Niemczech, konsekwentnie buduje swój świat dźwięków. Nie ma wątpliwości, że pierwszoplanową rolę pełni tu Kusiołek, choć jest bardzo twórczo wspierany zwłaszcza przez pianistkę Elenę Czekanową. Składu dopełniają saksofonista Paweł Postaremczak i grający na tubie Grzegorz Nowara.
    Mamy tu muzykę komponowaną, zderzoną z duchem kolektywnej improwizacji, mamy współczesną kameralistykę otwartą na język awangardy. Wybrzmiewają tu jednak też bardzo liryczne tony, czasem niemal nostalgiczne. I znów, podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, pojawia się kontekst muzyki jazzowej, ale też etnicznej i, mam wrażenie, echa muzyki sakralnej. Artyści ułatwiają słuchaczowi swobodę interpretacji, tytułując kolejne kompozycje (a właściwie kolejne części dzieła) numerami Aktów – od pierwszego do dziewiątego. I płyta jest taką całością, ma pewną oś dramaturgiczną, której uwieńczeniem jest piękne ukojenie w ostatnim Akcie.
    autor: Tomasz Janas

    Includes unlimited streaming of Qui Pro Quo via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
    ... more
    ships out within 3 days

      €12 EUR or more 

     

credits

from Qui Pro Quo, released January 20, 2015

license

all rights reserved

tags

about

Multikulti Project Poznań, Poland

contact / help

Contact Multikulti Project

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this track or account

If you like Multikulti Project, you may also like: