/
 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Modern Jazz / Indie Jazz
  Jazz Series

  Maciej Kądziela: saxophones
  Artur Tuźnik: piano
  Johannes Vaht: double bass
  Olle Dernevik: drums

  special guest:
  Grzech Piotrowski: reeds

  All tunes composed by Maciej Kądziela

  total time - 56:40

  Recorded by Weronika Wierzba at DKDM Studio, Copenhagen, Denmark, April 2015.
  Mixed and mastered by Eryk Kozłowski RED eR Studio.
  Cover design by Morski Studio.

  multikulti.com:
  Powodów, które skłaniają artystę do ciągłych poszukiwań w obrębie wybranego artystycznego języka, może być wiele. Nie sposób wymienić wszystkich w krótkiej wypowiedzi. Jednak dla uważnego słuchacza, kluczowe jest to, czy mamy do czynienia z procesem twórczym, z jego punktami granicznymi, z momentami spowolnienia i w końcu z kulminacjami.

  Druga w dyskografii, autorska płyta polskiego saksofonisty, Macieja Kądzieli dowodzi, że – w jego przypadku - mamy do czynienia z kolejnym, bardzo ważnym etapem na osi twórczego rozwoju tego artysty.

  Maciej Kądziela od 2009 roku mieszka w Danii, i to doświadczenie ma niebagatelne znaczenie w procesie kształtowania jego tożsamości. Nie jest tajemnicą, że skandynawska scena jazzowa jest współcześnie jedną z najbardziej kreatywnych na świecie. Jednak muzyk, od siedmiu lat ją współtworzący, nie podąża za obowiązującymi tendencjami i nurtami, lecz czerpie inspiracje jedynie z ich wybranych elementów.

  Efekt jest zdumiewający, materiał zarejestrowany w kopenhaskim studio nagraniowym, stanowi – za sprawą swojej unikalnej dramaturgii - integralną całość, a przy tym zagrany został z dużą dozą powściągliwości, ale też wewnętrzną żarliwością; z typowym dla Skandynawów brakiem pośpiechu, ciepłem i delikatnością.

  W skład skandynawskiego kwartetu Kądzieli wchodzą muzycy, z którymi lider współpracuje od kilku już lat. Artur Tuźnik, polski pianista na stałe mieszkający w Kopenhadze, duńska sekcja rytmiczna – kontrabasista Johannes Vaht i Olle Dernevik za perkusją.

  Dodatkowym atutem nagrania jest gościnne pojawienie się Grzecha Piotrowskiego, pomysłodawcy i założyciela World Orchestra oraz zespołu Alchemik. Pojawiając się tutaj w roli sidemana wnosi odmienne spojrzenie, indywidualny ton, znakomicie wzbogacając brzmienie kwartetu. Nie jest przy tym tylko nazwiskiem, które efektownie wygląda na płycie – wchodząc w rzeczywisty dialog z muzyką kwartetu i autorską wizją Maćieja Kądzieli, ukazuje jej bogactwo oraz spójność koncepcji muzycznej, osiadłego w Danii polskiego saksofonisty.

  Maciej Kądziela – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer. Od 2009 roku mieszka i występuje w Skandynawii. Jako lider własnych projektów koncertował w Polsce, Danii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi oraz Niemczech. Występował z wieloma znakomitościami polskiej oraz światowej sceny muzycznej jak: Gary Thomas, Anders Mogensen, Richard Anderson, Ned Ferm, Marc Bernstein, Maciej Obara, Carsten Dahl, Artur Tuźnik, Tomasz Dąbrowski czy Carlos Lopez.

  Maciej Kądziela pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, ojciec trębacz i saksofonista oraz brat Marek Kądziela to znany polski gitarzysta jazzowy.

  Już w 2011 roku, Maciej został zauważony na międzynarodowym festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet otrzymał Grand Prix. Został wyróżniony indywidualnie, jako najlepszy solista na takich konkursach jak Novum Jazz , Krokus Jazz Festiwal , CRK Jazz Festiwal. W 2014 roku otrzymał stypendium fundacji Nordea Fonden, co umożliwiło mu wyjazd do Nowego Jorku, aby kształcić się pod czujnym okiem najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny muzycznej jak Brad Mehldau, Jeff Balard, Randy Brecker, Bill Steward i Tony Malaby.


  liner notes:
  Płyta "The Taste of the World" to suma moich doświadczeń, zgromadzonych w trakcie kilkuletniego pobytu poza Polską. Spotkania z przedstawicielami wielu środowisk twórczych, zainspirowały mnie do napisania zupełnie nowej muzyki, która wypełnia album

  Ostatnie trzy lata spędziłem w stolicy Danii, Kopenhadze. To właśnie w tym mieście powstał mój kwartet. Olle Dernevik, Johannes Vaht oraz Artur Tuźnik swoją kreatywnością sprawili, że kompozycje zawarte na tej płycie nabrały niezwykłej formy, często daleko odbiegającej od początkowej koncepcji.

  Bardzo ważnym punktem tego projektu jest udział Grzecha Piotrowskiego, muzyka, którego szczególnie cenię.

  Oddaję w państwa ręce owoc tej współpracy.
  Maciej Kądziela

  Includes unlimited streaming of The Taste of the World via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ... more
  ships out within 3 days

    €11 EUR or more 

   

credits

from The Taste of the World, released June 22, 2016

license

all rights reserved

tags

about

Multikulti Project Poznań, Poland

contact / help

Contact Multikulti Project

Streaming and
Download help

Redeem code

If you like The Taste of the World, you may also like: