Tam na horojci dwa sokolojky

from by Babooshki

/
 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
  Folk Series

  Karolina Beimcik: spiew, skrzypce
  Dana Vynnytska (DagaDana): śpiew
  Michał Tomaszczyk: puzon
  Jan Smoczyński: fortepian
  Konrad Zemler: gitara
  Michał Jaros: kontrabas
  Bogusz Wekka: instrumenty perkusyjne

  1. Najświętsza Panienka
  2. Nowa Radist
  3. Stała se lipeńka
  4. Szczo to za predywo
  5. Mała dziecina tańcuje z nami
  6. A szczej po horax
  7. Nadobna Marysiu
  8. Hej hej Lelija
  9. Tam na horojci dwa sokolojky
  10. Spij Jezuniu Spij
  11. U tej Marysi pod okienkiem

  Recorded September 26-29, 30 October, 2011 At Studio Contrabanda, Warszawa & Studio Tokarnia, Nieporęt
  Mixed and produced by Piotr Zabrodzki

  total time - 53:05

  design by Max Skorvider

  info wydawcy:
  Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka - Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia - Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności.

  Repertuar zespołu stanowią jazzowe interpretacje melodii z różnych regionów Polski, między innymi pieśni biłgorajskich (związanych z polskim pograniczem południowo-wschodnim), melodii mazurskich czy podlaskich, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Źródłem inspiracji są dla członków grupy opracowania Oskara Kolberga.

  Płyta grupy Babooshki, laureatki II miejsca tegorocznej edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" to zbiór 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

  Kolędy podzielono ze względu na różnorodną tematykę. Znaleźć tu można te panieńskie i kawalerskie o charakterze zalotno-miłosnym czy te nawiązujące do biblijnej historii poszukiwania noclegu u bogatego i biednego gospodarza przez Maryję, czy wreszcie pieśni zwiastujące dobrą nowinę. Tytułowe szczedriwki to z kolei pieśni mające zapewnić urodzaj i dostatek, związane z popularnym zwyczajem chodzenia po tzw. szczodrakach.

  Prace nad tą płytą zaczęły się już kilka lat wcześniej, ale materiał nagrano ostatecznie w tym roku. Dwie wokalistki: Karolina Beimcik i Dana Vynnytska wykonują je dwujęzycznie, po polsku i ukraińsku, przypominając o wspólnej tradycji dwóch bliskich sobie kultur. Utwory zagrane zarówno ludowo jak i jazzowo to odniesienie do różnych inspiracji muzyków.

  A w nagraniach udział wzięli: Karolina Beimcik - śpiew, Dana Vynnytska (DagaDana) - śpiew, Jan Smoczyński - fortepian, Konrad Zemler - gitara, Michał Jaros - kontrabas, Michał Tomaszczyk - puzon, Bogusz Wekka - instrumenty perkusyjne.

  Płyta ukaże się 5 grudnia. Kolejno "Najświętsza Panienka | Temneńkaja niczka", "Lipeńka" (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Michał Jaros), "Szczo to za predywo | Co to za przedziwna w świecie nowina" (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska, Michał Jaros, Jan Smoczyński), "A szczej po gorach" (muz. i sł. trad., opr. Dana Vynnytska, Karolina Beimcik, Michał Jaros, Jan Smoczyński), "Nadobna Marysiu | Szczodraki kułaki powiadali nam" (muz. i sł. trad, opr. Karolina Beimcik) i "Tam na horojci dwa sokolojky" (muz. i sł. trad., opr. Konrad Zemler, Janusz Beimcik).

  Includes unlimited streaming of Kolędy i Szczodriki via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ... more
  ships out within 2 days

    €11 EUR or more 

   

about

traditional

credits

from Kolędy i Szczodriki, released December 5, 2011

license

all rights reserved

tags

about

Multikulti Project Poznań, Poland

contact / help

Contact Multikulti Project

Streaming and
Download help

Redeem code

If you like Kolędy i Szczodriki, you may also like: