/
 • Cassette + Digital Album

  Polish Early Music / Polska Muzyka Dawna

  Bornus Consort:
  Robert Lawaty
  Robert Pożarski
  Marcin Bornus-Szczyciński
  Mirosław Borczyński
  Cezary Szyfman
  Stanisław Szczyciński

  1. Vinea mea
  2. Jezusa Judasz przedał
  3. Jezus Chrystus Bóg człowiek
  4. Pamiętajmyż wszyscy wierni
  5. Stała Matka żałościwa
  6. Krzyżu Święty i chwalebny
  7. Krzyżu Święty nade wszystko
  8. Wszyscy mieszkańcy dworu niebieskiego
  9. Bądź pozdrowion, Krzyżu Święty
  10 Media vita

  Nagrano w Pałacu Sapiehów w Warszawie, styczeń 1997
  total time : 66:07

  "... Efekt piętnastoletniej pracy BORNUS CONSORT nad polskimi pieśniami pasyjnymi nasuwa skojarzenie z archeologiczną rekonstrukcją. Na nagranie składa się osiem pieśni z połowy XVI w., ujętych w klamrę przez pochodzące z X w. łacińskie responsorium Vinea mea i antyfonę Media Vita. To wskazanie na patrona - chorał gregoriański, który w zgodzie z ostatnimi odkryciami (Ensemble Organum), okazuje się tu wielce heterogeniczny, naznaczony wyraźnymi śladami chrześcijańskiego i arabskiego orientu? Odkryciem są także teksty, niezwykłej piękności i głębi, niekiedy dorównującej Kochanowskiemu? Nagranie jest wyśmienite, selektywne i przejrzyste. Nazwałbym je wirtualnym: zamykając oczy, można dokładnie wskazać miejsca, w których stoją śpiewacy..."
  Muzyka Klasyczna


  "Płyta 'Media vita - pośrodku żywota' prezentuje rezultat piętnastoletniej pracy zespołu Bornus Consort nad pieśniami pasyjnymi.

  Był to czas wypełniony zmaganiami z prostotą formy, z adekwatnością techniki i muzycznej estetyki wokalnej, a także z teologiczną interpretacją. Przede wszystkim jednak to próba dotarcia do coraz wcześniejszych tradycji i stopniowego poznawania praw rządzących ludzką pamięcią." - czytamy w komentarzu dołączonym do płyty, autorstwa zespołu wokalnego Bornus Consort. Artyści, działający od 1981 roku pod kierownictwem założyciela zespołu Marcina Bornus-Szczycińskiego, specjalizują się w interpretacji polskiej muzyki dawnej, szczególnie chorału gregoriańskiego. Studia nad średniowieczną tradycją liturgiczną zaowocowały niniejszym wyborem chorałowych śpiewów związanych tematycznie z okresem Wielkiego Postu i Męki Pańskiej.

  Płytę otwierają pieśni przedstawiające proroctwa Izajasza i Ewangelii - wielkopiątkowe responsorium Vinea mea, pieśń Żołtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań o Bożym Umęczeniu, zrekonstruowana na podstawie XVI-wiecznego rękopisu, a przypisywana Władysławowi z Gielniowa oraz Jezus Chrystus Bóg Człowiek. Kolejne śpiewy opisują rozważania cierpienia i adorację Krzyża - m.in. Stała Matka żałościwa, Krzyżu Święty i chwalebny, Krzyżu Święty nade wszystko, Bądź pozdrowion, Krzyżu Święty. Płytę wieńczy tytułowa antyfona z początku X wieku - Media vita, będąca modlitewną prośbą: "Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy [...] Święty Boże, święty mocny, święty i miłosierny Zbawicielu, Nie wydawaj nas gorzkiej śmierci. Nie porzucaj nas w czasie starości, gdy siła nasza osłabnie, Nie opuszczaj nas, Panie."
  Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, wrzesień 2007.

  Includes unlimited streaming of Media Vita - Pośrodku Żywota via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ... more
  ships out within 2 days

    €10 EUR or more 

   

about

Kancjonał Walentego z Brzozowa 1554 r.

credits

from Media Vita - Pośrodku Żywota, released February 1, 1997

license

all rights reserved

tags

about

Multikulti Project Poznań, Poland

contact / help

Contact Multikulti Project

Streaming and
Download help

Redeem code